|
Klubunk névadója:
Asboth Oszkár ( Pankota, 1891. március 31. – Budapest, 1960. február 27.) magyar mérnök, a helikopter egyik feltalálója.
Fiatalsága
Az Osztrák-Magyar Monarchiában Arad megyei Pankotán született és Aradon végezte gimnáziumi tanulmányait. Családja az 1848–49-es forradalom és szabadságharcból ismert Asbóth Lajos családjától származott. Már fiatal korában elkezdett érdeklődni a főként Franciaországból egyre gyakrabban érkező repülési hírek iránt. Tanulmányai végeztével 1909 és 1913 között Aradon, Szabadkán, majd Bécsújhelyen repülőgép-építéssel foglalkozott. Pilóta nélküli repülő motorkerékpár-vontatású kísérleti repülőgép sárkány szerkezetet építette, mellyel több sikeres repülést hajtott végre.
Munkássága
Kezdeti szárnybontogatása után sikerei a bécsi katonai parancsnokság figyelmét is felkeltették. Ezért az első világháború alatt a császári és királyi repülőcsapatok fischamendi kísérleti telepére került, ahol a Légcsavar Kísérleti Intézetet vezette. Néhány év alatt több mint 1000 légcsavart tervezett, készített és szabadalmaztatott. Petróczy István ezredes javaslatára 1916-tól tervbe vették, hogy az ellenségek megfigyelésére használatos léggömböket a helikopterek fejlesztésén fáradozó magyar mérnökcsoport Kármán Tódor és Zsurovecz Vilmos által fejlesztett repülő alkalmatosságok váltsák fel. Asboth nagy szerencséjére a fischamendi kísérleti intézetében kezdték meg az ehhez szükséges légcsavarok gyártását és a majdani helikopter kifejlesztését. Kármán professzor vezette a tervezést, Zsurowecz mérnök a kivitelezést. Az első magyar katonai pilóta Petróczy ezredessel kiegészült trió nevének kezdőbetűiből kapta a tervezett típus a PKZ jelölést. A helikopter működéséhez nélkülözhetetlen emelőlégcsavar vagy propeller megtervezése és elkészítése Asbóth feladata volt.
Repülő modellek
A PKZ-1 fejlesztése 1917-ben kezdődött és 1918-ra elkészült az első repülőképes elektro- vagy robbanómotorral üzemeltetett modell. A repülőgép a 76184 lajstromszámon került szabadalmaztatásra. Tömege 650 kg volt, 2-2 190LE-s Austro-Daimler elektromotor biztosította a felemelkedését, melyek 195kW-os energiaszükségleteit közvetlen földi kábel összeköttetéssel oldották meg. A 4 sikeres emelkedést 1918 márciusában hajtották végre, azonban a kísérletek folytatását a motor leégése miatt felfüggesztették.

A Zsurovecz által tervezett PKZ-2 1918 júniusában már repült, de még személyzet nélkül. A háromszög alakú szerkezetben a 100 LE-s Gnome motor 2 körbeforgó propellert hajtott meg. A motort hamarosan lecserélték egy 120 LE-s Le Thone motorra és a kísérletet megismételték 1918 májusában. Az 1400 kg-os szerkezet 30 percen keresztül lebegett 50 m-es magasságban, megdöntve ezzel minden addigi csúcsot. A forgószárnyak felett volt a megfigyelőkosár két személy és egy géppuska részére. 1918 augusztusában a gép 50 méter magasba emelkedett, de oldalhúzás következtében belengett, leesett és összetört. Az első világháborút követően Asboth az AH tipusnévvel 1–4-ig sorszámmal jelölt járművek kísérleteibe fogott bele. Több mint tízévnyi kísérletezés után elkészítette a 120 lóerős helikoptert, ami kilenchengeres motorjával helyből, merőlegesen fel tudott emelkedni. Először 1928. szeptember 9-én emelkedett magasba. A kísérlet remekül sikerült, és még 95 eredményes 30-50 m magasságot elérő repülést tudtak végrehajtani.
Elismerései:
- Kitüntetik a Fédération Aéronautique Internationale Paris a Paul Tissandier-diplomával, 1954
- Megkapja a Magyar Repülő Szövetség díszoklevelét, 1954
- Megkapja a Gépipari Tudományos Egyesület oklevelét, 1955
Videó
By Wikipédia.
Klub történet adatszerzés, információ gyüjtés alatt....... | |